رونق بورس و کابوس افزایش نقدینگی بی رویه – یادداشتی ازمهدی غفاری

 

بورس در سال ۱۳۹۹ اگر چه صعود زیبایی را تجربه میکند و انرژی مثبت را در ذهن هر سهامدار نقش میگذاردو اگر چه حس توسعه و رشد اقتصادی را ترسیم میکند واگر چه برای آمار دهی بسیار روحیه بخش است اما  همواره این بخش برای عموم جای سوال هست که مگر در این دوران که همواره کلمه تحریم سایه بر همه بخشهای اقتصاد ی سایه افکنده چه اتفاقی افتاده است که این چنین داریم فضایی به فضا میرویم .

تحلیلهای بسیاری در فضای مجازی در حال نشر میباشد که تمامی سازنده و مفید هستند . نکته ای که قابل تامل است و قابل ذکر این میباشد که سالهای گذشته  شاید چاپ بدون پشتوانه پول یکی از راههای اقتصاد بیمار از کسری بودجه بوده است  که این روش چاپ اسکناس تغییر کرده و سهام بدون پشتوانه وارد بازار در حال تکثیر میباشد که به نظر نگارنده هیچ فرقی با چاپ پول بدون پشتوانه ندارد بسیاری از کارشناسان بر این باورند که هدایت نقدینگی به بورس گره گشا بود و این موضوع باعث میشود که بازارهای موازی مسکن و طلا متورم نشود این تحلیل در همان ماه دوم سال رنگ باخت و خود سهامداران بورس هم به این موضوع اذعان داشتند . اما آیا اینگونه شد؟ مسلم هست خیر  روزانه تا سقف ۵درصد رشد بورس آیا نشر نقدینگی نمیکند آیا همان چاپ اسکناس بدون پشتوانه را تداعی نمیکند  آیا ما روزانه ۵درصد ثروت باد آورده بدون پشتوانه به سهامدار الکی هدیه نمیدهیم و سهامدار همان سهم را میفروشد و به بازار طلا و ارز وسکه هدایت میکند و این بازار ها هم متورم میکند و افزایش این بازارها یعنی افزایش ریزترین هزینه های زندگی قشر ضعیف .

تولید ثروت سهامدار بورس اگر چه نصیب مردم هم میشود اما در نهایت این حقوقیها و یا همان بانکها هستند که نهایت ثروت را برای خود خلق میکنند ودر نهایت برنده این بازی بانکها میباشند همانطور که همیشه برنده آخر در اقتصاد ایران بوده و خواهند بود

نوشته مهدی غفاری

عضو انجمن حسابداران خبره ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *