ماليات سال ۹۸ با رعايت سقف معافيت‌هاي حقوق تعيين شده است

خبرگزاري آريا – تهران- ايرنا- سازمان برنامه و بودجه در واکنش به انتشار برخي مطالب در رسانه ها اعلام کرد در لايحه بودجه سال ۱۳۹۸، ماليات بر حقوق به ميزان افزايش ضرايب و با رعايت سقف معافيت‌هاي حقوق لحاظ شده است

به گزارش روز يکشنبه ايرنا، سازمان برنامه و بودجه در واکنش به انتشار مطلبي در رسانه درباره دستمزدها اعلام کرد: درآمدهاي مالياتي در قوانين بودجه سنواتي به عنوان بخش نخست درآمدهاي عمومي دولت شامل پنج بند ماليات اشخاص حقوقي، ماليات بردرآمد، ماليات بر ثروت، ماليات برواردات و ماليات بر کالا و خدمات است.
اين ماليات ها به جز ماليات بر واردات که اخذ آن برعهده گمرک جمهوري اسلامي است توسط سازمان امور مالياتي دريافت مي شود.
ماليات وصولي سازمان امور مالياتي در سال ۹۶، در مجموع ۱۱۵ هزار ميليارد تومان ماليات بوده است.
امسال نيز ۱۴۲ هزار ميليارد تومان در قانون بودجه پيش بيني شده که ۱۱۲ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان ماليات و ۲۹ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان حقوق ورودي اعم از کالا و خودرو است که در ۹ ماهه امسال ۷۸ هزار و ۹۰۰ ميليارد تومان آن وصول شده است.
در لايحه پيشنهادي ۱۳۹۸؛ ماليات بر حقوق به ميزان افزايش ضرايب حقوق و با رعايت سقف معافيت هاي حقوق لحاظ شده و از نظر نرخ هاي ماليات تغييري نداشته است.
ماليات بر ارزش افزوده به واسطه افزايش حجم توليد ناخالص داخلي متناسب با بخشي از اقتصاد که ماليات ارزش افزوده پرداخت مي کنند با همان نرخ موجود محاسبه شده است.
ماليات علي الحساب اشخاص حقوقي دولتي نيز براساس محاسبات مربوط به تنظيم شرکت هاي دولتي است و تنها براي اصلاحات مالياتي پيشنهادي، پنج هزار ميليارد تومان به ماليات اشخاص حقوقي غيردولتي و مالياتي مشاغل اضافه شده است.
بنابراين ماليات در لايحه بودجه پيشنهادي دولت ۱۲۶ هزار و ۶۰۰ ميليارد تومان پيشنهاد شده که نسبت به سال ۹۶ و با رعايت تاب و قدرت جامعه ۱۱ درصد رشد داشته است.
علاوه بر آن نسبت ماليات به توليد ناخالص داخلي پنج درصد کاهش يافته است.
با توجه به ممنوعيت واردات خودرو، درآمدهاي ناشي از اخذ حقوق ورودي تنها براي واردات کالاهاي مصرفي، واسطه اي و سرمايه اي است و تعرفه هاي حقوق ورودي نسبت به امسال ۸.۵ درصد کاهش خواهد يافت.
موضوع مهم در بحث ماليات، مباحث مربوط به معافيت ها، تشويق ها و تخفيف هاي مالياتي و گمرکي است که حداقل ۵۰ هزار ميليارد تومان در سال است که بايد بازنگري و اصلاح شود.
به گزارش ايرنا، رييس جمهوري چهارم دي ماه در صحن علني مجلس شوراي اسلامي، لايحه بودجه ۱۳۹۸ را با سقف ۱۷ ميليون و ۳۲ هزار و ۳۳۲ ميليارد و ۲۷۰ ميليون ريال ( ١٧.٠٣٢.٣٣٢.٢٧٠.٠٠٠.٠٠٠) تقديم مجلس کرد.
اقتصام**۹۱۳۲**۲۰۲۲
انتهاي پيام /*
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *